در این مقاله قصد داریم تا در حد امکان، پاسخ های مبسوطی در رابطه با سوالاتی و ابهاماتی که پیرامون سیلورلایت وجود دارد ارایه دهم. پاسخ هایی که قطعا راهگشا بوده و تصویر روشن و بهتری از این فن آوری در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. در  انتها نیز تاریخچه مختصری از سیلورلایت ارایه می کنم.

 

silverlight

 

  1. سیلور لایت چیست؟

   سیسلورلایت یک فن اوری قدرتمند مورد استفاده برای ایجاد برنامه های دارای رابط کاربری زیبا برای مرورگر،  دسکتاپ و موبایل می باشد که می تواند از محتوای چند رسانه ای، multithread ، اتصال داده و گرافیک دوبعدی و سه بعدی پشتیبانی کند. همچنین از دیدگاهی دیگر، سیلورلایت که بر بستر .net استوار است، یک plugin رایگان است و با انواع مرورگرها، ابزارها و سیستم های عامل سازگار دارد. البته  سیلور لایت یک سیستم CLR مستقل دارد و به عنوان یک پلاگین مرورگر عمل می‌کند. به علاوه برای توسعه سیلورلایت، شما می توانید آن را توسط Web Platform Installer  یا Silverlight 5 Tools for Visual Studio نصب کنید. قابل ذکر است در حال حاضر آخرین نسخه سیلورلایت، نسخه ۵ می باشد.

  2. آیا سیلورلایت جایگزین NET می باشد؟

   مطلقا خیر، ASP.NET قدرت فراوانی در برنامه نویسی سرور ارایه می کند و دارای امنیت بیشتر است. این در حالی است که پلاگین سیلورلایت در داخل مرورگر (Client Side) اجرا می‌شود و باید مشخصاً برای تایید اعتبار، توسط سرویس های  WCF پیکربندی شود.  ضمنا ترکیبی از ASP.NET و سیلورلایت در بیشتر برنامه ها به کار میرود.

  3. آیا می توانیم برنامه های Client یا اینترانت را توسط سیلورلایت توسعه دهیم؟

   این مسئله کاملاً به معماری و احتیاجات برنامه شما بستگی دارد. باید به خاطر داشته باشید که برنامه‌های سیلورلایت نمی‌توانند به طور مستقیم به سرور دیتابیس متصل شوند. پس اگر به توسعه یک برنامه کلاینت سرور توسط سیلورلایت فکر می کنید، می بایست به مسائل جانبی نیز نگاهی داشته باشید. در این حالت خاص،WinForm و WPF می تواند گزینه خوبی باشد.

  4. سیلورلایت چه نوع برنامه هایی را می تواند توسعه دهد؟

   شما می توانید توسط سیلورلایت، انواع نرم افزارهای مرورگر یا موبایل را توسعه دهید. ضمن اینکه در این برنامه ها می توانید خروجی را به شکل گرافیکی و با رابط کاربری زیبا ارایه دهید. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:پزشکی، بیمه، لجستیک،تجاری،بورس و بسیاری از حوزه های نرم افزاری.

  5. XAML چیست؟

   XAML (که به صورت زمل تلفظ می شود) ، در اصل یک زبان توصیفی مبتنی بر XML محسوب می شود که توسط آن شما می توانیداشیا و خصوصیات آن ها را در قالب XMl تعریف کنید. هم چنین یک فایل XAMl توسط یک برنامه رمزگشای XAML خوانده می شود. برنامه رمزگشای XAML (XAML parser) نیز اشیا را ایجاد کرده و خصوصیات آن ها را مقداردهی می کند. XAML اشیا، خصوصیات و روابط بین آن ها را توصیف می کند. با استفاده از XAML شما می توانید هر نوع شی گرافیکی یا غیر گرافیکی را ایجاد کنید. سیلورلایت فایل XAML را خوانده و رمزگشایی می کند و اشیا موجود در آن را تولید می نماید. در ضمن روابط تعریف شده توسط XAML را ایجاد می کند. در نتیجه XAML یک فایل XML است که اشیا و خصوصیات آن ها را تعریف می کند و سیلورلایت این فایل را در حافظه بارگذاری می کند.

  6. ارتباط بین سیلورلایت، WPF و XAML جیست؟

همان طور که پیشتر گفتیم، XAML یک فایل XMl است که عناصر رابط کاربری را تعریف می کند. این فایل

XML می تواند توسط بستر WPF یا بستر سیلورلایت برای رندر صفحه خوانده شود. مایکروسافت در ابتدا بستر توسعه WPF را ایجاد کرد و از فایل های XAML برای توصیف عناصر رابط کاربری در این سیستم استفاده کرد. سپس مایکروسافت WPF را توسعه  4اولیه فن آوری سیلورلایت است و پس از آن مایکروسافت سیلورلایت را به صورت رسمی عرضه کرد. در نتیجه XAML یک ساختار XML را تعریف می کند که می تواند عناصر رابط کاربری را نمایش دهد. هم چنین هر دو سیستم یعنی WPF و سیلورلایت، مولفه های رابط کاربری موجود در فایل XAML را خوانده و آن ها را در سیستم های خودشان رندر می کنند.

 

این مقاله ادامه دارد…….