امروزه مرورگر های اینترنتی ، قابلیت های زیادی دارند که سایت های اینترنتی میتوانند از آنها بهره ببرند . دلیل  اکثر مرورگر های جدید ، مجوز های دسترسی متنوعی را برای سایت ها به همراه دارند و بر همین اساس مرورگر اینترنتی شما مجوز های متفاوتی را در اختیار دارد که میتوانید با استفاده از آنها ، دسترسی سایت های اینترنتی را به شکل های مختلفی محدود نمایید.

البته این مجوز های دسترسی ، به یک وب سایت مشخص اعمال میشوند و نه تمام صفحات وب. برای مثال در صورتی که مجوز های دسترسی صفحه ای از سایت Yahoo.com را تغییر دهید ، این تغییرات نه تنها به همان صفحه بخصوص ، بلکه به تمامی صفحات موجود دراین سایت اعمال میشوند.

مرورگر Firefox

برای تعیین دسترسی ها در مرورگر فایرفاکس ، بر روی یک صفحه وب کلیک راست کنید . سپس گزینه  View Page Info  را انتخاب کرده و در صفحه باز شده ، تب Permissions را برگزینید. همچنین میتوانید با کلیک کردن بر روی آیکون سایت در نوار ابزار آدرس مرورگر به نمایش درمی آید و سپس انتخاب گزینه More Information  نیز به همین صفحه بروید.

اکنون در تب Permissions میتوانید دسترسی های لازم برای یک وبسایت تعیین کنید . برای مثال ، میتوانید مشخص کنید که این وب سایت ، مجاز به استفاده از کدام پلاگین هاست ؟ آیا میتواند به موقعیت جغرافیایی شما دست پیدا کند ؟ اجازه ورود به حالت تمام صفححه را دارد؟ و …. همچنین امکان کنترل نمایش یا عدم نمایش عکس های یک وب سایت نیز در این قسمت قرار میگیرد . بنابراین میتوانید از نمایش عکس ها در یک وب سایت حجیم و سنگین جلوگیری کنید.

قابل ذکر است مرورگر فایرفاکس ، قسمتی نیز برای مدیریت دسترسی ها دارد که به شما اجازه میدهد تا دسترسی های در نظر گرفته شده برای سایت های مختلف را مشاهده کرده و در صورت نیاز آنها را از همین جا تغییر دهید . برای دسترسی به این قسمت ، کافیست عبارت Permissions about: را در نوار آدرس فایرفاکس تایپ کرده و کلیک Enter را بفشارید.

 

مرورگر Google Chrome

مرورگر کروم نیز اجازه تغییر مجوز های دسترسی برای وب سایت های مشخصی را در اختیار کاربر قرار میدهد . برای این کار کافیست بر روی آیکون به شکل قفل که در سمت چپ آدرس سایت به چشم میخورد کلیک کنید تا دسترسی های فعلی سایت به نمایش درآیند.

به طور پیش فرض ، مرورگر کروم از مجموعه ای عمومی از مجوز های دسترسی ، برای سایت های مختلف استفاده میکند و شما میتوانید برای سایت های بخصوصی ، تنظیمات ویژه ای اعمال کنید. برای تغییر این تنظیمات ، بر روی کلید منو در این مرورگر کلیک کنید ، گزینه تنظیمات را برگزینید ، سپس بر روی         Show Advanced settings  کلیک کنید و به قسمت Content settings  در بخش Privacy  بروید.

گزینه های موجود در این صفحه ، به تمامی وب سایت اعمال میشوند . بنابراین اگر تمایل دارید تا برخی از آنها را برای سایت خاصی تغییر دهید ، لازم است با کلیک بر روی دکمه Manage Exceptions  ، یک استثنای جدید ایجاد کنید.

این مقاله ادامه دارد …..